Adapterra Awards

27.7.2020 / Ekologie

Letos se pořádá druhý ročník soutěže Adapterra Awards pořádaná společností Nadace Partnerství, kde soutěžící představují své projekty reagujících na globální změny klimatu. Celkem se v tomto ročníku přihlásilo téměř 80 projektů soutěžících ve 4 kategoriích. Oproti loňskému prvnímu ročníku se zvedl počet soutěžících na trojnásobek. Soutěžící se přihlásili celkem ze 13 krajů, z čehož nejvíce účastníků (22) je z Prahy. Hodnoticí komise je tvořena klimatology, ekology a dalšími odborníky. Zajímavostí je, že některé projekty porota navštíví i osobně. Výherci se poté vyhlásí 4. listopadu v Praze. 

Projekty jsou zaměřeny zejména na stavebnictví krajinářské úpravy. Jako příklad lze uvést např. výstavbu domu na zbytkovém pozemku, který má v nejužším bodě pouze 4 metry, atd. Soutěží také domy s ekologickými prvky, jako jsou zelené střechy, či technologie upravující energetické toky.

Soutěž ale není jen o stavebnictví. Jedním ze soutěžících je také například spolek Žít s krajinou, který obnovuje zaniklé ale přitom velice důležité krajinné prvky jako například tůně, meze, apod.

I zde se dají najít projekty, které se více, či méně týkají odpadů. Například v podobě využívání druhotných surovin.

Za Obcejinak jsem sice odborníky výhradně na odpadové hospodářství, i tak se ale zajímáme o ekologii obecně, přinejmenším na občanské úrovni. Proto jsme rádi za každou iniciativu, která vyvíjí smysluplnou aktivitu a podporuje biodiverzitu a udržitelnost naší krajiny.

Zdroj: odpady-online.cz Autor: Ing. Marcel Havrda
Zdroj obrázku: adapterraawards.cz