Poptávka po sběrném papíru z obcí roste. Narovná koronavirus výkupní ceny?

27.7.2020 / Recyklace

Ještě na začátku letošního roku byla situace na trhu se sběrovým papírem velice nepříznivá, a to z důvodu omezování importu do Asie. Cena této komodity se dostala pod úroveň nákladů na sběr a třídění. V současné době je situace zcela odlišná a cena roste v podstatě z týdne na týden.

Nejen na českém trhu je nedostatek sběrového papíru z důvodu uzavření škol a dočasného znepřístupnění sběrných dvorů a výkupen kvůli epidemii koronaviru. Na druhé straně se zvýšila poptávka po balených potravinách a hygienických papírech, k jejichž výrobě se používá sběrový papír.

Díky tomu během března a dubna cena sběrového papíru začala stoupat a hlavním zdrojem sběrového papíru jsou města a obce, které je mají ve svých modrých kontejnerech. Význam třídění tím roste a motivační finanční odměny za separovaný papír řeší obcím odbyt komodity, o kterou ještě nedávno nebyl v podstatě zájem.

Za Obcejinak doufáme, že se situace kolem sběrového papíru nevrátí do stavu ze začátku letošního roku, a tak budou obce i nadále motivovány sbírat od občanů tříděný papír. Bohužel jedním z hlavních důvodů špatného odbytu této komodity na trhu byla probíhající kůrovcová kalamita způsobená klimatickými změnami a s ní související nízké ceny dřeva.

Zdroj: komunalniekologie.cz

Autor článku: Ing. Miloň Malina, analytik

Zdroj ilustrativního obrázku: shutterstock.com