Spěchá: Obce musí efektivně plánovat nákup energií. Přečtěte si jasný návod, jak co nejvíce ušetřit

22.9.2021 /

Až o čtvrtinu vyšší účet za energie? Pokud obce nezačnou včas řešit smlouvy na dodavatele elektrické energie a zemního plynu, může se jim v následujících letech špatné rozhodnutí hodně prodražit. Jen za poslední rok totiž vzrostly ceny energií na burze o více než 100 % a dá se předpokládat, že porostou i nadále.

Cena plynu a elektrické energie jde prudce nahoru. Oproti loňské ceně na burze, roční kontrakt na rok 2022 je nyní ve výši 104 Euro za megawatthodinu. Vloni stála ve stejném období něco málo přes 47 Eur. Čili tady máme téměř šedesátieurový rozdíl. A to rozpočty měst a obcí určitě postihne. 

“Elektrická energie a zemní plyn nejsou závislé na kvalitě a obce na nich mohou ušetřit. Je úplně jedno, jestli odebíráte od ČEZu nebo například od Pražské plynárenské nebo jiného dodavatele. Plyn nebo elektřina jsou úplně stejné.”

Jiří Jantač, analytik Obcejinak.cz

Obce budou platit až o čtvrtinu víc za energie

Platby za energie se dělí na víc složek.  Asi 65 % ceny je fixní, to je za distribuci, jističe a za to, že do obcí elektřina či plyn vůbec může proudit. Tuto částku nelze ovlivnit. S čím ale něco dělat můžete, je zbylých 35 % ceny za energie. “A to je přesně ta část, která se jen za poslední rok zvedla přibližně o 100 %,” říká Jiří Jantač.

A předpokládáme i další růst. Co všechno ho ovlivňuje?

  • Postupně se zvyšují ceny emisních povolenek.
  • Nově se globálně uplatňují emisní povolenky pro lodní a leteckou dopravu. 
  • Zdražení odstartoval i fakt, že český energetický trh je velmi úzce provázaný s německým. Německo se rozhodlo jít zelenou cestou, tím pádem se chystá zavírat uhelné a jaderné elektrárny. To se promítá do ceny a ta je vyšší. 
  • Politická situace ve světě, přírodní katastrofy a války.

“Tento rok se toho sešlo docela dost. Očekávalo se, že v době kovidové nebudou vysoké spotřeby a tím pádem i poptávka po komoditě klesne. Opak byl pravdou, protože lidé nebyli v práci, ale doma. Domácnosti produkovaly vyšší spotřeby energií.”

Jiří Jantač, analytik Obcejinak.cz

Řešení pro obce: Sledujte vývoj cen a nákup naplánujte

Jak na výrazné zvýšení plateb za energie? Je zapotřebí sledovat vývoj cen a nákup komodity načasovat. Bohužel je i reálné, že si spotřebitelé budou muset zvykat na cenu 2500 Kč za megawatthodinu. Ceny se totiž zvednou i proto, že je po energiích velká poptávka. Už nyní se ceny pohybují kolem dvou tisíc. Proto obcím doporučujeme fixovat smluvní ceny od dodavatelů nejméně na dva roky, protože v tuto chvíli se jim to jednoznačně vyplatí.

CITACE: Sledovat vývoj a ve správnou chvíli udělat správné rozhodnutí není ale pro obce tak jednoduché. Na úřadech je většinou nedostatek pracovních sil s rozptýlenou agendou, od hřbitovů přes odpady. Starosta má obvykle hodně starostí a málo lidí. Pracovní sílu má na úřadech omezenou. 

Proto je dobré obrátit se na odborníka, například z Obcejinak.cz, nebo využívat sdružených nákupů měst a obcí. V praxi to funguje tak, že se obec o velikosti 100 megawatt hodin se spojí s dalšími podobně velkými obcemi a udělají sdružený nákup. Obce pouze:

  • vyřeší smlouvu o společném zadávání
  • vypíše se výběrové řízení. 

Čím víc megawatt hodin obce sdruženým nákupem odeberou, tím se to pozitivně promítne ve finále do ceny.